آنچه در این مقاله می‌خوانید

با گسترش تبلیغات نمایشی در اینترنت، یادگیری اصول ساخت و نحوه استفاده از بنرهای تبلیغاتی برای کسب‌وکارها به امری ضروری تبدیل شده است. آشنایی با این اصول و رعایت کردن آن‌ها می‌تواند نرخ تبدیل را در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ، بهینه و کسب‌وکارها را مطمئن کند که با افزایش ترافیک وب‌سایت بازگشت سرمایه مناسبی را تجربه می‌کنند که این بازگشت سرمایه ناشی از تبلیغات است. در این مطلب بررسی می‌کنیم که بنر تبلیغاتی چیست و چطور باعث کسب درآمد می‌شود، چه مزایایی دارد و چه اصولی باید در طراحی آن رعایت شود. همچنین ابزارهایی برای طراحی بنرهای تبلیغاتی را معرفی می‌کنیم.

بنر تبلیغاتی چیست ؟

«بنر تبلیغاتی» (Banner Ad) که با عنوان «تبلیغ نمایشی» (Display Ad) نیز شناخته می‌شود در واقع نوعی بیلبورد دیجیتال است. بنرهای تبلیغاتی با استفاده از تصاویر و جلوه‌های بصری در تلاشند که توجه مخاطبان را جلب کنند و باعث افزایش ترافیک ورودی وب‌سایت تبلیغ‌کننده شوند. این بنرها به طور معمول در مکان‌هایی با ترافیک و بازدید زیاد در صفحات وب قرار می‌گیرند و منجر به افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness)، نرخ کلیک (CTR)، فروش و تعداد مخاطبان راغب (Leads) می‌شوند.

بنر تبلیغاتی اگر به شکل اصولی و خلاقانه طراحی شده باشد می‌تواند توجه خوانندگان را جلب کند و آن‌ها را به کسب اطلاعات بیشتر درباره موضوع تبلیغ بنر، ترغیب کند. بنرهای تبلیغاتی اغلب رنگ‌های روشن دارند، جذاب‌اند، متن‌های طولانی ندارند و به جای متن از تصاویر و محتوای چندرسانه‌ای برای انتقال پیام و اطلاعات بهره می‌گیرند.

بنر تبلیغاتی چطور کار می‌کند ؟

بنرهای تبلیغاتی برای هر دو گروه تبلیغ‌کنندگان و پلتفرم‌های منتشرکننده تبلیغات، درآمد ایجاد می‌کنند. به همین دلیل از مفیدترین و مهم‌ترین روش‌های کسب درآمد در دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌روند. اما این بنرها چطور باعث افزایش درآمد می‌شوند؟

فرض کنید شما پلتفرم انتشار تبلیغات هستید. در این صورت به احتمال زیاد وب‌سایتی با محتوای باکیفیت، مفید و ارزشمند دارید و افراد زیادی از صفحات وب‌سایت شما بازدید می‌کنند، اما راهی برای کسب درآمد از این محتوا ندارید. وب‌سایت شما جایگاه‌های پربازدید و ارزشمندی دارد که تبلیغ‌کنندگان می‌توانند روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

برای استفاده از این جایگاه‌ها به منظور کسب درآمد، باید در یک شبکه نمایش تبلیغات عضو شوید. این پلتفرم‌ها شما را به تبلیغ‌کنندگان متصل می‌کنند و به شما یک اسکریپت ارائه می‌کنند که با اضافه کردن آن به کدهای وب‌سایت، بنرهای تبلیغاتی به صورت خودکار در وب‌سایت به نمایش درمی‌آیند. در نهایت شما به‌ازای هر کلیک روی این تبلیغات یا هر بار نمایش آن‌ها، کمیسیون دریافت خواهید کرد.

تبلیغ‌کنندگان نیز از این طریق می‌توانند درآمد و آگاهی از برند خود را افزایش دهند. فرض کنید شما کسب‌وکاری دارید و می‌خواهید آگاهی از برند و میزان درآمد خود را افزایش دهید. در این صورت باید کاری کنید که بنرهای تبلیغاتی شما در وب‌سایت‌های پربازدید مخاطبان هدفتان قرار بگیرد. برای این کار، به پلتفرم‌های تبلیغات نمایشی مبلغی برای خرید یک مکان تبلیغاتی خاص در وب‌سایت‌های پربازدید پرداخت می‌کنید. اگر تبلیغات شما به درستی طراحی شده باشند و مؤثر واقع شوند، هزینه تبلیغات برای هر کلیک نسبت به درآمد کسب شده کاهش می‌یابد و نرخ بازگشت سرمایه (Return on Investment | ROI) کسب‌وکار شما افزایش پیدا می‌کند.

اصول طراحی بنر تبلیغاتی برای بازدهی بیشتر

زمانی که ابزار مناسبی را برای طراحی بنر تبلیغاتی یافتید، باید کار طراحی آن را بر اساس اصول طراحی بنر تبلیغاتی آغاز کنید. بنرها می‌توانند به دلخواه شما و مطابق با سلیقه طراح ساخته شوند، اما توجه به نکاتی خاص برای مؤثرتر کردن تبلیغات و دریافت حداکثر بازدهی، ضروری است. در غیر این صورت ممکن است بنری طراحی شود که هیچ تأثیر مثبتی ندارد و تنها فضایی را در صفحه وب اشغال می‌کند.

در ادامه، تعدادی از اصول مهم برای طراحی بنر تبلیغاتی با حداکثر بازدهی که در تصاویر بالا رعایت شده‌اند را شرح می‌دهیم.

فراخوانی به اقدام

«فراخوانی به اقدام» (Call to Action | CTA) عنصری است که مشتریان احتمالی را به کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات یا محصولات کسب‌وکار ترغیب می‌کند. عنصر فراخوانی به اقدام می‌تواند افراد را به کلیک کردن روی تبلیغ و کسب اطلاعات بیشتر درباره محتوای آن علاقه‌مند کند. فراخوانی به اقدام اغلب با کلمه‌ها و عبارت‌هایی مانند «خرید»، «کسب اطلاعات بیشتر»، «از اینجا شروع کنید»، «دانلود» و… نمایش داده می‌شود.

به طور معمول رنگ عنصر CTA در تبلیغات، نظر مخاطب را جلب می‌کند و او را در مسیر درست قرار می‌دهد. این دکمه به صفحه محصولات یا خدمات مدنظر در تبلیغ لینک می‌شود و روشی مؤثر برای افزایش نرخ کلیک تبلیغ و افزایش ترافیک ورودی وب‌سایت است.

اشاره به برند

لوگو برند شما باید در تبلیغ قرار بگیرد، در غیر این صورت افراد متوجه نمی‌شوند که با تبلیغ چه کسب‌وکاری سروکار دارند. لوگو می‌تواند در هر جایی از تبلیغ باشد و نیازی نیست که فضای زیادی را اشغال کند یا توجه افراد را به خود جلب کند و فقط باید طوری در بنر گنجانده شود که بتوان آن را از بقیه عنصرهای تصویری تبلیغ تشخیص داد.

استفاده از کلمات کلیدی

بهره گرفتن از کلمات کلیدی در بنر تبلیغاتی، آن را برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی می‌کند و باعث برقراری ارتباط بین بازدیدکنندگان تبلیغ و خدمات و محصولات می‌شود. بنابراین استفاده از کلمات کلیدی در متن بنرهای تبلیغاتی، از اصول مهم طراحی بنر مؤثر و موفق محسوب می‌شود.

استفاده از تصاویر باکیفیت

به کار بردن تصاویر باکیفیت در بنرها باعث می‌شود که تبلیغات شما حرفه‌ای به نظر برسند. تصاویر متحرک می‌توانند تبلیغ جذابی بسازند، اما گاهی اوقات استفاده از تصاویر ثابت باکیفیت و با طراحی خلاقانه به همان اندازه تأثیرگذار است.

تصاویر تبلیغات باید جالب باشند و پیام آن را به شکل مستقیم به بازدیدکننده منتقل کنند. توجه به قوانین ترکیب رنگ‌ها و هارمونی و روان‌شناسی رنگ‌ها می‌تواند به ایجاد تبلیغات باکیفیت و مؤثر کمک کند.

استفاده از تصاویر ساده

تبلیغات شلوغ باعث ایجاد مزاحمت برای بازدیدکننگان وب می‌شوند. بنرهای تبلیغاتی مؤثر باید متن کوتاهی داشته باشند و تنها از یک یا دو تصویر و یک دکمه فراخوانی به اقدام تشکیل شده باشند.

گاهی اوقات بنرهای تبلیغاتی هیچ متنی ندارند و تنها از یک لوگو و دکمه فراخوانی به اقدام تشکیل شده‌اند. این میزان از مینیمال و ساده بودن تبلیغات نیز مطلوب نیست، چراکه اطلاعات ضروری را به بازدیدکنندگان منتقل نمی‌کند.

مزایای بازاریابی از طریق بنر تبلیغاتی چیست ؟

استفاده از بنر تبلیغاتی برای بازاریابی کسب‌وکار مزایای بسیار زیادی دارد. از این مزایا می‌توان به مقرون‌به‌صرفه بودن، مناسب بودن برای افزایش آگاهی از برند، امکان هدف‌گذاری مخاطبان با ویژگی‌های خاص، نتایج قابل اندازه‌گیری و ارزیابی و فرآیند ساده ساخت بنر اشاره کرد.

هزینه مناسب

بنرهای تبلیغاتی در مقایسه با روش‌های دیگر تبلیغات آنلاین هزینه کمتری دارند، به ویژه زمانی که خود کسب‌وکار بتواند آن‌ها را طراحی کند. علاوه بر این، اگر کمپین تبلیغات بنری توسط فردی حرفه‌ای در زمینه بازاریابی دیجیتال مدیریت شود، می‌تواند نتیجه مطلوب‌تری دریافت کند و نرخ بازگشت سرمایه بیشتری داشته باشد.

افزایش آگاهی از برند

تبلیغات بنری می‌توانند ترافیک ورودی وب‌سایت را افزایش دهند. اما حتی اگر این تبلیغات باعث افزایش ترافیک و بازدید از سایت نشوند، روشی مناسب برای افزایش آگاهی از برند به شمار می‌روند. به طور معمول هر بنر تبلیغاتی صدها یا هزاران بار دیده می‌شوند، اما تمام بازدیدکنندگان روی آن کلیک نمی‌کنند. این موضوع باعث آشنایی افراد با برند و کسب‌وکار شما می‌شود.

هدف‌گذاری مخاطبان

بنرهای تبلیغاتی امکان هدف‌گذاری گروه‌های مختلف مخاطبان را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کند. در این نوع از تبلیغات، شما می‌توانید گروه‌های مختلفی را بر اساس ویژگی‌های شخصی خاص مانند سن، جنسیت، میانگین درآمد، موقعیت مکانی و علاقه‌مندی‌ها یا ویژگی‌های دیگری مانند کلمات کلیدی پربازدید و موضوعات مختلف، هدف‌گذاری کنید.

رعایت تکنیک‌ها و اصول شناخت و هدف‌گذاری مخاطبان می‌تواند به بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغات بنری شما کمک کند.

نتایج قابل اندازه‌گیری

جمع‌آوری داده و ارزیابی نتیجه بعضی از روش‌های تبلیغاتی قدیمی دشوار است و این موضوع استفاده از آن‌ها را در دنیای مدرن تبلیغات کمی پرخطر می‌کند. برای مثال، نرخ بازگشت سرمایه شاخصی بسیار مهم برای تصمیم‌گیری درباره هزینه و بودجه تبلیغات است و اگر در روش تبلیغاتی این نرخ به طور دقیق محاسبه نشود، ریسک مالی برای کسب‌وکار به وجود می‌آید.

بنرهای تبلیغاتی نتیجه‌هایی قابل اندازه‌گیری دارند و می‌توان آمار شاخص‌های مهمی مانند تعداد «نمایش یا ایمپرشن» (Impression)، تعداد کلیک، هزینه تبلیغات، نرخ تبدیل و نرخ بازگشت سرمایه را در گزارش‌های نتیجه تبلیغات مشاهده کرد.

ساده بودن فرآیند ساخت بنر تبلیغاتی

بنرهای تبلیغاتی لزوماً نباید توسط یک طراح گرافیک ماهر طراحی شوند تا به موفقیت برسند. گاهی اوقات تنها با استفاده از ابزارهای مناسب، استراتژی روشن و محتوای خوب و خلاقانه می‌توان بنری زیبا و مؤثر ایجاد کرد. ابزارهای رایگان و پولی بسیار زیادی برای طراحی بنرهای تبلیغاتی وجود دارند که می‌توانند به شما در طراحی بنرهای تبلیغاتی ساده و تأثیرگذار کمک کنند. در ادامه این مطلب تعدادی از این ابزارها را به شما معرفی خواهیم کرد.

معیارهای مؤثر در بازاریابی از طریق بنر تبلیغاتی

معیارهای مختلفی در میزان تأثیرگذاری بازاریابی از طریق بنرهای تبلیغاتی نقش دارند. از این معیارها می‌توان به هزینه تبلیغات، جایگاه بنرهای تبلیغاتی و اندازه آن‌ها اشاره کرد.

محاسبه قیمت بازاریابی از طریق بنر تبلیغاتی

قیمت بنرهای تبلیغاتی با سیستم مزایده تعیین می‌شود، بنابراین هزینه کمپین‌های تبلیغات بنری به معیارهای متفاوتی بستگی دارد. از این معیارها می‌توان پلتفرم منتشرکننده تبلیغ، اندازه تبلیغ، میزان رقابت در کلمه کلیدی تبلیغ و محبوب بودن نقاط خاص در وب‌سایت‌ها برای انتشار تبلیغات را نام برد.

به طور کلی دو مدل قیمت‌گذاری زیر برای تبلیغات بنری وجود دارد:

 • هزینه به‌ازای نمایش یا CPM: در مدل CPM، هزینه تبلیغ بر اساس هر هزار نمایش یا ایمپرشن (Impression) تبلیغ تعیین می‌شود.
 • هزینه به‌ازای کلیک یا CPC: در مدل قیمت‌گذاری CPC، هزینه تبلیغ بر اساس هر کلیک روی آن تعیین می‌شود.
 • در بسیاری از پلتفرم‌های منتشرکننده تبلیغات مانند گوگل، هزینه بر اساس سیستم مزایده‌ای تعیین می‌شود. در این سیستم، افراد بالاترین قیمت پیشنهادی خود برای گرفتن یک مکان تبلیغ را به پلتفرم ارائه می‌دهند. در بسیاری از مواقع، تبلیغ‌کننده می‌تواند یکی از مدل‌های پرداخت CPM یا CPC را به دلخواه انتخاب کند. مدل پرداخت CPM برای افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری و مدل پرداخت CPC برای افزایش آگاهی از برند و شناخته‌تر شدن مناسب است.
 • بنابراین هرچه قیمت پیشنهادی شما برای گرفتن یک جایگاه تبلیغ بیشتر باشد، امکان رسیدن به هدف کمپین‌های تبلیغاتی افزایش می‌یابد. بسیاری از پلتفرم‌های منتشرکننده تبلیغ با در نظر گرفتن بودجه کسب‌وکارها، بهترین جایگاه و زمان انتشار تبلیغات را به آن‌ها پیشنهاد می‌دهند.

جایگاه مناسب برای انتشار بنر تبلیغاتی

 • پلتفرم‌های انتشار بنرهای تبلیغاتی باید اطلاعات لازم درباره وب‌سایت‌ها یا نشریه‌های منتشرکننده تبلیغات را در اختیار کاربران خود قرار دهند.
 • در حالت ایده‌آل، بهتر است تبلیغات به مخاطبان هدف نمایش داده شوند، چراکه احتمال بیشتری برای تبدیل این افراد به مشتری و ترغیب آن‌ها به کلیک روی تبلیغ و ورود به وب‌سایت وجود دارد. به همین دلیل، بهتر است کسب‌وکارها با پلتفرم‌هایی برای انتشار تبلیغات همکاری کنند که خدمات هدف‌گذاری مؤثر مخاطبان را ارائه می‌دهد.
 • علاوه بر این، مکان انتشار تبلیغات در وب‌سایت‌ها نیز مهم است. تبلیغ‌کنندگان به طور معمول در انتخاب وب‌سایت‌های منتشرکننده تبلیغ نقش دارند و می‌توانند آن را کنترل کنند، اما در انتخاب جایگاه تبلیغ در صفحه اختیار چندانی ندارند. با این حال، می‌توان با افزایش بودجه تبلیغات، آن‌ها را در جایگاه‌هایی با ارزش تبلیغاتی بیشتر منتشر کرد. به طور کلی جایگاه‌های نزدیک به محتوای صفحه و بالای صفحه برای انتشار بنرهای تبلیغاتی مناسب‌تر است.

اندازه استاندارد بنرهای تبلیغاتی

 • همان‌طور که گفتیم، تبلیغ‌کنندگان اغلب اختیار چندانی در انتخاب محل انتشار بنرهای تبلیغاتی ندارند، اما می‌توانند اندازه و طراحی آن‌ها را کنترل کنند. یکی دیگر از معیارهای مهم در تأثیرگذاری کمپین‌های تبلیغاتی، اندازه بنر تبلیغاتی است. انتخاب اندازه درست و مناسب برای هدف تبلیغاتی شما می‌تواند در افزایش نرخ کلیک و تأثیرگذاری کلی کمپین نقش داشته باشد.
 • به طور کلی بنرهایی با سایز متوسط ۳۰۰ در ۲۵۰ پیکسل، تأثیرگذاری مطلوبی دارند. تصویر زیر، اندازه‌های استاندارد مختلف برای بنرهای تبلیغاتی و درصد استفاده از آن‌ها را نشان می‌دهد.

طراحی بنر تبلیغاتی برای موبایل و شبکه های اجتماعی

با افزایش تعداد کاربران تلفن‌های همراه هوشمند در دنیا، بازاریابی دیجیتال از طریق موبایل اهمیت بیشتری پیدا کرده است. حتی می‌توان گفت که موبایل، آینده تبلیغات دیجیتال را تعیین می‌کند. بنابراین بهینه‌سازی بنرهای تبلیغاتی و انواع دیگر تبلیغات برای موبایل و تلاش برای بهبود تجربه کاربری افرادی که از موبایل استفاده می‌کنند، در اثربخشی کمپین‌های تبلیغاتی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

رعایت اصول زیر در بهینه‌سازی بنرهای تبلیغاتی برای موبایل، اهمیت دارد.

 • گنجاندن لوگو در جایگاه مناسب در بنرها
 • بهینه‌سازی اندازه تبلیغات
 • نوشتن متن تبلیغ مؤثر و مناسب
 • انتخاب CTA با اندازه و رنگ و جایگاه مناسب
 • استفاده از انواع مختلف محتوای تصویری
 • بهره گرفتن از ویدیو در بنرها
 • طراحی تبلیغات پویا و خلاقانه
 • استفاده از بنرهای متفاوت برای مخاطبان در موقعیت‌های مکانی متفاوت

همانطور که در فهرست بالا اشاره کردیم، بهینه‌سازی اندازه بنرهای تبلیغاتی برای موبایل امری ضروری است. اما اندازه استاندارد تصویر در شبکه‌های اجتماعی مختلف، متفاوت است و برای بازاریابی از طریق هر شبکه باید اندازه تصویر را به ابعاد مناسب در آن شبکه تغییر بدهید. در ادامه، اندازه مناسب برای طراحی بنرهای تبلیغاتی در دو شبکه اجتماعی محبوب اینستاگرام و تلگرام را شرح می‌دهیم.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x