/ دسته‌بندی نشده / برای انجام ایمپلنت دندانی کدام متخصص را ملاقات کنیم؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

برای انجام ایمپلنت دندانی کدام متخصص را ملاقات کنیم؟

همان طور که پزشکان متخصص زیادی در زمینه های مختلف وجود دارد، دندانپزشکان نیز تخصص های ویژه ای دارند که هر فرد باید با توجه به نیاز خود به یکی از آن ها مراجعه کند. درک این نکته که برای انجام جراحی دهان و دندان باید به کدام دندانپزشک مراجعه کرد نیز یک امر ضروری است. هنگامی که قصد انجام یک عمل دندانپزشکی را دارید، باید آگاه باشید که یک دندانپزشک عمومی قادر خواهد بود تا کلیه خدمات مربوط به حوزه دندانپزشکی را ارائه دهد. با این حال دندانپزشکان عمومی به طور عمده در بسیاری از موارد زمانی که بیمار به عمل جراحی یا انجام ایمپلنت دندانی نیاز پیدا می کند، او را به پزشک متخصص ارجاع می دهند. تعداد دندانپزشکان عمومی که قادر به انجام ایمپلنت های دندانی به صورت صحیح و اصولی هستند بسیار محدود است.

پس زمانی که یک دندانپزشک عمومی را ملاقات می کنید او می تواند شما را به یک متخصص ارجاع دهد. این پزشک متخصص می تواند یک جراح دهان، جراح فک و صورت و یا جراح پریودنتال باشد. هر یک از این جراحان ممکن است توان و تسلط کافی برای انجام ایمپلنت های دندانی را داشته باشند. در بسیاری از موارد، بهتر آن است که به یک جراح پریودنتال مراجعه کنید. پریودنتیست در حقیقت دندانپزشکی است که به طور خاص در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری های پریودنتال تخصص دارد. از آن جایی که پریودنتیست ها به طور معمول با کشیدن دندان و بیماری های مربوط به آن سر و کار دارند، بالا ترین تقاضا برای انجام ایمپلنت دندان را نیز دریافت می کنند. بنابر این می توان گفت که انجام ایمپلنت های دندانی توسط این دندانپزشکان امری عادی و رایج است.

زمانی که برای انجام عمل ایمپلنت دندانی به متخصص این کار مراجعه می کنید، مواردی وجود دارد که شما باید به طور کامل از آن ها اطلاعات کافی بدست آورید. در ابتدای امر دندانپزشک بررسی های لازم را انجام می دهد و شما را مطلع می سازد که آیا با نظر دندانپزشک عمومی شما در رابطه با امکان پذیر بودن انجام ایمپلنت موافق است یا خیر. سپس شرایط و موقعیت انجام ایمپلنت و در دسترس بودن آن ها برای کار با متخصصین مورد ارزیابی قرار می گیرد. در صورتی که همه موارد توسط متخصص انجام ایمپلنت دندان مورد تایید قرار گرفت، قرار ملاقاتی برای شروع کار تنظیم خواهد شد.

چنان چه پیش تر اشاره شد، دندانپزشک یا هر متخصصی که عمل ایمپلنت را انجام می دهد، در مرحله اول یک پایه را در درون فک شما قرار می دهد و به محض انجام این کار به آن فرصت می دهد تا با استخوان لثه همگن شود. سپس از بیمار خواسته می شود تا در یک بازه زمانی مشخص مجدد به دندانپزشک مراجعه کند تا اطمینان حاصل شود که آیا بهبودی کامل صورت پذیرفته است یا خیر. در این مرحله ممکن است پزشک متخصص بیمار را به یک دندانپزشک عمومی نیز ارجاع دهد تا او برای انجام عمل نصب تاج دندان اقدامات لازم را انجام دهد.

عمل ایمپلنت دندانی باید به دقت انجام شود چرا که انجام نادرست آن می تواند آسیب هایی را به لثه و فک فرد وارد کند. بنابر این باید دقت کنید تا متخصصین با تجربه ای را در این زمینه انتخاب کنید. همین اهمیت موضوع است که ممکن است سبب شود تا شما برای انجام ایمپلنت دندانی خود در چندین مرکز تخصصی یا تحت نظر چند دندانپزشک متخصص نیز قرار بگیرید. در بسیاری از موارد ممکن است شروع انجام عمل ایمپلنت دندانی شما توسط یک دندانپزشک عمومی آغاز شود و توسط یک پریودنتولوژیست ادامه پیدا کند. توجه داشته باشید که انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان به روش سنتی برای مدت مشخصی زمان بر خواهد بود و میزان بهبودی دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد.

چرا در انجام عمل ایمپلنت باید به متخصص مراجعه کنیم؟

جراحی ایمپلنت دندان به معنای جایگزین کردن ریشه دندان با یک ریشه مصنوعی فلزی است که مانند یک پیچ است و می تواند جایگزین دندان های از دست رفته و دندان های مصنوعی باشد. این دندان های جدید کاملا شبیه به دندان های طبیعی عمل می کند و ظاهری مشابه با آن ها دارد. زمانی که از ایمپلنت دندانی استفاده می کنید، این پیچ که از آلیاژ تیتانیوم ساخته شده است، در درون لثه شما قرار می گیرد و باید به گونه ای کار گذاشته شود که با استخوان پیوند برقرار کند. در صورتی که چنین اتفاقی رخ ندهد، ایمپلنت دندان با شکست مواجه خواهد شد و از بین می رود.

نحوه انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان به نوع استخوان لثه شما بستگی دارد و پزشک باید بتواند آنالیز دقیقی را انجام دهد. به طور کلی، جراحی ایمپلنت دندان می تواند کاملا پیچیده باشد پس بنابراین واگذار کردن انجام عمل ایمپلنت دندان به یک متخصص می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

چگونه یک دندانپزشک متخصص خوب برای ایمپلنت دندان پیدا کنیم؟

برای اینکه بتوانید عمل ایمپلنت دندان را انجام دهید، می توانید به متخصصین مختلفی مراجعه کنید که شامل پریودنتیست، جراح فک و صورت، متخصص پروتز های دندانی و غیره می شود. ایمپلنت دندانی با بافت های لثه و استخوان های زیرین آن در ارتباط است و به همین دلیل پریودنتیست ها یکی از بهترین گزینه های ممکن برای انجام عمل ایمپلنت دندان هستند و می توانند موفقیت بیش تری در انجام این عمل داشته باشند. باید به این نکته نیز اشاره داشت که پزشکان متخصص جراحی فک و صورت و همچنین پریودنتیست ها، به صورت تخصصی آموزش های لازم در زمینه انجام ایمپلنت های دندانی را دیده اند.

زمانی که قصد انتخاب یک پزشک متخصص برای انجام ایمپلنت دندان را دارید، ممکن است نتوانید به تنهایی انتخابی کامل انجام دهید پس بهتر است تحقیقات کافی در این زمینه را انجام دهید. در صورتی که فردی از آشنایان و دوستان شما عمل ایمپلنت دندان را انجام داده است بهتر است در این زمینه با او مشورت های لازم را انجام دهید. بدون تردید این افراد می توانند صادقانه نظرات خود را در اختیار شما قرار دهند.

در حال حاضر وب سایت های مختلفی وجود دارد که پزشکان مختلف را در آن معرفی می کنند. شما می توانید با مراجعه به این وب سایت ها علاوه بر این که با پزشکان مختلف آشنا شوید، نظر بسیاری از بیماران قبلی پزشکان در خصوص استفاده از خدمات ارائه شده توسط آن دندانپزشک را نیز مطالعه کنید و اطمینان حاصل کنید که اکثر بیماران از خدمات ارائه شده راضی هستند یا خیر.

نکته دیگر در این خصوص توجه به تجربه پزشک معالج در انجام ایمپلنت های دندانی است. حتی اگر دندانپزشک عمومی یا پریودنتیست بهترین دوره های آموزشی را در خصوص انجام ایمپلنت دندانی پشت سر گذاشته باشد، ممکن است به ندرت این جراحی را به صورت عملی انجام داده باشد. بهتر است در این زمینه تحقیقات لازم را انجام دهید تا متوجه شوید پزشکی که به عنوان معالج خود انتخاب کرده اید تجربه کافی در این زمینه را دارد یا خیر.

نکته بعدی در رابطه با انتخاب دندانپزشک متخصص توجه به دوره های آموزشی است که او پشت سر گذاشته است. زمانی که قصد دارید به یک متخصص مراجعه کنید باید آگاه باشید که عمل بسیار مهمی را انجام می دهید پس بنابراین حق با شما است که از پزشک خود بخواهید تا درباره دوره های آموزشی که پشت سر گذاشته است به شما توضیحاتی را ارائه دهد. شما در این صورت می توانید اطمینان حاصل کنید که دندانپزشک شما دوره های آموزشی کافی برای انجام ایمپلنت دندان را دیده است. برای اطمینان حاصل کردن از موفقیت عمل ایمپلنت، بهتر است مطمئن شوید که دندانپزشک شما دوره های آموزشی را پشت سر گذاشته است.

آرشیو عمل های انجام شده توسط دندانپزشک خود را بررسی کنید. دندانپزشکان معمولا آرشیو کاملی از عمل های انجام شده (قبل و بعد از عمل) از بیماران خود تهیه می کنند. شما با مشاهده این آرشیو می توانید متوجه شوید که پس از پایان درمان آیا شما می توانید عملی موفق داشته باشید یا آن که آیا دندان شما ظاهری طبیعی پیدا خواهد کرد یا خیر.

به طور کلی واگذار کردن انجام عمل ایمپلنت دندان به یک فرد متخصص بسیار حیاتی است چرا که در صورتی که عمل جراحی با شکست روبرو شود ممکن است آسیب های بیش تری به لثه شما وارد شود و شما به درمان بیشتری نیاز پیدا کنید تا حالت اولیه لثه خود را بدست آورید و آنگاه آماده انجام مجدد عمل ایمپلنت شوید. یک پزشک متخصص می تواند با ضریب موفقیت ۹۵% ایمپلنت دندانی شما را انجام دهد. ضمن آن که در حال حاضر امکان انجام ایمپلنت دندان به صورت دیجیتالی نیز وجود دارد و در این روش بیمار برای رسیدن به خواسته نهایی خود نیازمند صرف کردن زمان کم تری است و می تواند با ضریب موفقیت بیش تر و احتمال درد کم تر عمل انجام ایمپلنت دندانی را انجام دهد. دقت بالای ساخت پروتز دندان در این روش ظاهر طبیعی تری به دندان ها می بخشد.

بهترین برند ایمپلنت دندان

چرا برند ایمپلنت دندانی شما می تواند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد؟! نوع ایمپلنتی که در دهان شما قرار است استفاده شود، می تواند بر روند بهبود، طول عمر ایمپلنت و نیاز آن به ترمیم تاثیر گذار باشد.

در حال حاضر برندهای بسیار زیادی در بازار وجود دارند و هریک دارای کیفیت های مختلفی هستند. پیش از انجام عمل در این رابطه با دندانپزشک خود صحبت کنید و بپرسید که آن ها از کدام برند استفاده می کنند و دلیل اصلی استفاده آن ها از این برند چیست. شما همچنین می توانید تحقیقات لازم در این رابطه را شخصا انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید برندی که قرار است به شما خدمات بدهد یکی از بهترین برند های جهان است که زیر نام برخی از آن ها ارائه شده است:

  • Nobel
  • Biocare
  • Dentsply Sirona
  • Zimmer Biomet
  • BioHorizons
  • Bicon

منبع:

 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x