/ دسته‌بندی نشده / روغن یلانگ یلانگ چیست، چه خواصی دارد
آنچه در این مقاله می‌خوانید

روغن یلانگ یلانگ در آروماتراپی و گاها به صورت موضعی مصرف می‌شود. این روغن خواص زیادی از جمله کاهش استرس و فشار خون دارد.

روغن یلانگ یلانگ یک نوع روغن اسانس است که معمولا در رایحه‌درمانی (آروماتراپی) به کار می‌رود. گفته می‌شود که اسانس یلانگ یلانگ که از گل گیاه «کانانگا – Cananga odorata» گیاه بومی فیلیپین و اندونزی، تهیه شده‌است، فواید سلامتی فراوانی دارد. یکی از اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده‌ی عصاره این گیاه، «لینالول – linalool» است، ترکیبی که در برخی مطالعات اولیه، قادر به کاهش استرس است. 

روغن یلانگ یلانگ چگونه عمل می‌کند؟

در آروماتراپی تصور بر این است که، استنشاق عطر روغن یلانگ یلانگ (یا جذب آن از طریق پوست) پیام‌هایی را به قسمتی از مغز می‌رساند که در کنترل احساسات نقش دارند؛ این منطقه از مغز به عنوان سیستم لیمبیک شناخته می‌شود. هواداران رایحه درمانی معتقدند که روغن‌های اسانس می‌توانند برخی از عوامل بیولوژیکی مانند ضربان قلب، سطح استرس، فشار خون، تنفس و عملکرد سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهند.

خواص روغن یلانگ یلانگ از کاهش استرس تا افزایش میل جنسی

اگرچه تحقیقات در مورد اثرات درمانی روغن یلانگ یلانگ در آروماتراپی محدود هستند، اما شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد این روغن خواص مشخصی دارد.

۱. روغن اسانس یلانگ یلانگ سطح استرس را کاهش می‌دهد

با توجه به مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۰۶، جذب روغن اسانس یلانگ یلانگ از طریق پوست می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد. به علاوه، براساس یک مطالعه‌ی دیگر که در سال ۲۰۰۸ در ژورنال بین‌المللی علوم اعصاب منتشر شد، استنشاق رایحه این روغن موجب افزایش احساس آرامش می‌گردد. با تکیه بر این نتایج اولیه، محققان به دنبال اثرات درمانی «لینالول» بر اضطراب اجتماعی بودند. آن‌ها دریافتند که این ماده‌ی اصلی موجود در روغن یلانگ یلانگ، ناسازگاری اجتماعی را معکوس کرده و به عنوان یک ضد افسردگی عمل می‌کند.

۲. باعث کاهش فشار خون می‌شود 

روغن یلانگ یلانگ ممکن است برای کسانی که فشار خون بالایی دارند نیز مفید باشد. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، محققان از ۸۳ نفر با فشار خون بالا یا پیش پرفشاری (وضعیتی که با فشار خون بالا شناخته می‌شود) خواستند تا با ترکیبی از روغن یلانگ یلانگ، اسانس اسطوخدوس، روغن مرزنجوش و اسانس نروولی را استنشاق کنند یا یک دارونما را. نتایج این تحقیق نشان داد افرادی که ترکیب روغن‌ها را تنفس کرده بودند، هم کاهش فشار خون و هم کاهش کورتیزول (هورمونی که در طول پاسخ به استرس آزاد می‌شود) را تجربه کردند.
بر اساس این یافته‌ها، روغن‌های اسانس می‌توانند اثرات آرام‌بخش داشته و در نهایت منجر به کاهش فشار خون شوند. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که هنوز اثرات روغن یلانگ یلانگ به تنهایی، بر روی فشار خون مشخص نیست.

۳. به تنظیم تولید سبوم کمک می‌کند

سبوره یا اگزمای سبوره‌ای یک بیماری است که به دلیل نقص عملکرد غدد چربی‌دار ایجاد می‌شود. این اختلال منجر به تولید نامنظم «سبوم» و در پی آن عفونت سلول‌های اپیدرم می‌شود. این بیماری بسیار دردناک است چرا که پوست شروع به لایه‌برداری می‌کند و معمولا در سر، گونه‌ها، ابروها و هرکجای دیگری که فولیکول مو وجود دارد، اتفاق می‌افتد.
در یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ در مورد استفاده از روغن‌های اسانس مانند روغن یلانگ یلانگ برای درمان بیماری‌های پوستی، نشان می‌دهد که این روغن می‌تواند برای درمان اگزما مفید باشد. همچنین در کاهش آکنه، درماتیت و سوزش پوست موثر بوده و می‌تواند به تنظیم تولید سبوم و درمان خود عفونت بسیار کمک کند.

۴. دارای ضد عفونتی کننده است

زخم‌هایی که در اثر بریدگی، سوختگی یا سائیدگی ایجاد می‌شوند ممکن است در اثر عفونت باکتری‌های مختلف «سپتیک» شوند. خطر ابتلا به این عارضه، در صورتی که علت زخم، آهن باشد، بیشتر هم می‌شود، چرا که احتمال ابتلا به میکروب‌های کزاز نیز بالا می‌رود. تحقیقات نشان می‌دهند که روغن یلانگ یلانگ با مهار رشد میکروب‌ها و ضد عفونی کردن زخم‌ها می‌تواند در جلوگیری از عفونت و کزاز کمک کند. این خاصیت همچنین در مورد باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها نیز صادق است. لازم به ذکر است که مصرف این روغن همچنین سرعت بهبود زخم را بیشتر می‌کند.

۵. خواص ضد التهابی دارد

بر اساس یک مطالعه، که در یک مجله پزشکی منتشر شده‌است، گفته می‌شود که روغن یلانگ یلانگ دارای خواص ضد التهابی است.

۶. موجب افزایش میل جنسی می‌شود

روغن اسانس یلانگ یلانگ به طور گسترده‌ای به عنوان داروی تقویت کننده میل جنسی به کار می‌رود. این روغن می‌تواند برای افرادی که به دلیل فشار زیاد کار، استرس، افسردگی یا اثرات ناشی از آلودگی، علاقه‌ای به برقراری رابطه جنسی ندارند، مفید واقع شود. از بین رفتن میل جنسی یا سرد مزاجی، یکی از مشکلات رو به رشد در دنیای امروز است، که با تکیه بر درمان‌های طبیعی مانند استفاده از روغن‌های اسانس می‌توان بر آن فائق آمد.

۷. عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد

به نظر می‌رسد که استفاده از روغن یلانگ یلانگ در آروماتراپی موجب افزایش قوه‌ی حافظه و تفکر در بزرگسالان سالم می‌شود.

موارد استفاده‌ از این روغن از اضطراب تا سرفه

روغن اسانس یلانگ یلانگ در آروماتراپی، عموما برای رفع مشکلات زیر استفاده می‌شود:

 • اضطراب
 • بیماری پای ورزشکار
 • سرماخوردگی
 • سرفه
 • افسردگی
 • تب
 • سردرد
 • بی‌خوابی
 • تنش عضلانی
 • عفونت سینوس‌ها

روغن یلانگ یلانگ همچنین برای تسکین درد، کاهش التهاب، بهبود خلق و خو و افزایش میل جنسی استفاده می‌شود. به علاوه، گفته می‌شود که این روغن دافع حشرات است، سرعت بهبود زخم را افزایش می‌دهد و اثر زخم را تا حد زیادی از روی پوست از بین می‌برد.
به خاطر داشته باشید که بسیاری از این ادعا‌ها به صورت علمی مورد بررسی قرار نگرفته‌اند و حتی برخی که کمی مطالعه شده‌اند، هنوز توسط شواهد و مدارک کافی پشتیبانی نمی‌شوند؛ بنابراین هنوز نمی‌توان به طور قطع گفت که این روغن خواص نامبرده را ۱۰۰ درصد داراست.

نحوه‌ مصرف روغن یلانگ یلانگ در آروماتراپی

روغن اسانس یلانگ یلانگ هنگامی که با یک روغن حامل مانند جوجوبا، بادام یا آووکادو ترکیب شود، برای استفاده موضعی بر روی پوست مناسب است. این روغن را همچنین می‌توان به آب وان حمام اضافه نمود. این روغن را همچنین می‌توان بر روی یک پارچه یا درون یک دیفیوزر یا دستگاه بخور ریخت و رایحه‌ی آن را استشمام کرد.

هشدار‌ها و مراقبت‌ها هنگام استفاده از روغن

 • این روغن را نباید بدون نظارت پزشک متخصص به صورت خوراکی مصرف نمود. در حالی که مطالعات انجام شده بر روی این روغن نشان می‌دهند که آن به عنوان یک ماده غذایی عوارض جانبی ندارد، اما هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد مقدار مصرف آن در دست نیست.
 • علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است هنگام مصرف موضعی این روغن دچار حساسیت شوند. توجه داشته باشید که روغن‌های اسانس را نباید بدون رقیق کردن، به صورت مستقیم روی پوست قرار داد.
 • زنان و مادران باردار قبل از استفاده از هرگونه روغن اسانس، باید با پزشک متخصص خود مشورت نمایند.

چه مقدار از روغن را مصرف کنیم؟

دوز مناسب برای مصرف روغن یلانگ یلانگ به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی و چندین مورد دیگر بستگی دارد. در حال حاضر هنوز اطلاعات علمی کافی برای تعیین دامنه‌ی مناسب دوز‌های این روغن وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی، لزوما بی‌خطر نیستند و گاهی مصرف زیاد می‌تواند مشکل‌زا باشد؛ بنابراین حتما در رابطه با نوع و مقدار مصرف این روغن با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

سخن پایانی

روغن یلانگ یلانگ، یک روغن اسانس گیاهی است که در طب هندی و رایحه درمانی کاربرد بسیاری دارد. اگرچه هنوز خواص این روغن از لحاظ علمی کاملا اثبات شده نیستند، اما می‌توان با نظر پزشک، از فواید دارویی آن که به تجربه اثبات شده‌ تا حد زیادی بهره‌مند شد. شما می‌توانید با خواندن مقاله‌ی «رایحه درمانی چیست و چه تاثیراتی بر سلامت دارد؟» اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید. امیدواریم که خواندن این مطلب برای شما مفید بوده‌ باشد. از اینکه نظرات و تجربیات خود را با ما و همراهان ستاره، به اشتراک می‌گذارید، متشکریم.

منبع:

1

2

3

4

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x